Saudi Aramco

Saudi Aramco to największa na świecie spółka naftowa i gazowa, a także największy eksporter ropy naftowej na świecie. Została założona w 1933 roku przez amerykańską Standard Oil Company of California (SOCAL), która podpisała koncesję z rządem Arabii Saudyjskiej na wydobycie ropy naftowej w kraju. W 1938 roku odkryto złoża ropy w Dhahran, które okazały się jednymi z największych na świecie.

W 1944 roku rząd Arabii Saudyjskiej podpisał umowę z SOCAL, na mocy której 50% udziałów w przedsiębiorstwie zostało przekazane rządowi, a 50% pozostało w rękach SOCAL. W 1948 roku nazwa przedsiębiorstwa została zmieniona na Arabian American Oil Company (ARAMCO).

W 1973 roku rząd Arabii Saudyjskiej zaczął nacjonalizować swoje zasoby ropy naftowej i w 1980 roku w pełni przejął kontrolę nad ARAMCO. Nazwa przedsiębiorstwa została zmieniona na Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco).

Obecnie firma jest kontrolowana przez rząd Arabii Saudyjskiej i ma swoją siedzibę w Dhahran. Jest to także jedna z najbardziej dochodowych firm na świecie, generująca roczny przychód w wysokości ponad 200 miliardów dolarów.

Wiecej o Standard Oil Company of California

Standard Oil Company of California (SOCAL) była amerykańskim koncernem naftowym, który został założony w 1879 roku przez Johna D. Rockefellera. SOCAL był jednym z największych producentów ropy naftowej i produktów ropopochodnych w Stanach Zjednoczonych.

W 1933 roku SOCAL podpisała umowę z rządem Arabii Saudyjskiej na wydobycie ropy naftowej w kraju. W 1938 roku odkryto tam złoża ropy, które okazały się jednymi z największych na świecie. SOCAL rozpoczęła wówczas intensywną eksploatację tych złóż.

W 1944 roku rząd Arabii Saudyjskiej podpisał umowę z SOCAL, na mocy której 50% udziałów w przedsiębiorstwie zostało przekazane rządowi, a 50% pozostało w rękach SOCAL. W 1948 roku nazwa przedsiębiorstwa została zmieniona na Arabian American Oil Company (ARAMCO).

W 1984 roku SOCAL zostało przejęte przez inną amerykańską firmę naftową – Chevron Corporation. Obecnie Chevron jest jednym z największych koncernów naftowych na świecie, z siedzibą w San Ramon w Kalifornii. Firma zajmuje się wydobyciem i produkcją ropy naftowej i gazu ziemnego, a także produkcją paliw i produktów chemicznych.

Saudi Aramco
Standard Oil Company

Podsumowanie

Saudi Aramco to największa na świecie spółka naftowa i gazowa, założona w 1933 roku przez amerykańską Standard Oil Company of California (SOCAL), która podpisała koncesję z rządem Arabii Saudyjskiej na wydobycie ropy naftowej w kraju. W 1944 roku rząd Arabii Saudyjskiej podpisał umowę z SOCAL, na mocy której 50% udziałów w przedsiębiorstwie zostało przekazane rządowi, a 50% pozostało w rękach SOCAL. W 1948 roku nazwa przedsiębiorstwa została zmieniona na Arabian American Oil Company (ARAMCO), a w 1980 roku rząd Arabii Saudyjskiej przejął pełną kontrolę nad spółką, zmieniając jej nazwę na Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco). Obecnie jest to jedna z najbardziej dochodowych firm na świecie, generująca roczny przychód w wysokości ponad 200 miliardów dolarów. SOCAL natomiast została przejęta przez Chevron Corporation w 1984 roku.